Bitcoin Telah Berkembang Melebihi $ 10,000; Apa Yang Harus Diharapkan Dari NVIDIA?

Bitcoin Telah Berkembang Melebihi $ 10,000; Apa yang Diharapkan dari NVIDIA?

Views: 1 view
Waktu membaca: 6 minit



Pada tahun 2015 seseorang dapat membeli Nvidia (NASDAQ: NVDA) stok dengan harga hanya 20 USD setiap satu; namun, pertumbuhan minat yang tidak dijangka terhadap mata wang kripto telah mengubah pandangan pelabur mengenai syarikat ini. Semakin banyak pasaran cryptocurrency berkembang, semakin banyak orang yang ingin melombong: individu yang mempunyai 1 hingga 10 kad grafik serta pelabur utama, memiliki ladang perlombongan dengan ribuan kad grafik. Semua ini menyebabkan permintaan GPU meningkat, dan pendapatan Nvidia juga mulai meningkat. Pihak pengurusan menyedari bahawa kenaikan tersebut adalah sementara; namun, mereka berusaha memanfaatkan sepenuhnya permintaan yang ada. Akibatnya, muncul seluruh jabatan yang terlibat dalam pengembangan cip GPU untuk perlombongan.

Penurunan Saham Nvidia

Pasaran cryptocurrency mencapai puncaknya pada pertengahan Disember 2017, selepas itu ia mula merosot; namun, Nvidia terus memperoleh keuntungan pada kad grafik, dengan sahamnya diperdagangkan pada 250 USD pada awal tahun 2018, yang bermaksud keuntungan 1,200% dalam 3 tahun sebelumnya. Para pelabur mula memperhatikan jumlah wang yang dibawa ke syarikat itu dengan menggunakan kad grafik untuk perlombongan, dan pada mulanya maklumat ini didedahkan dalam laporan Nvidia. Walau bagaimanapun, pada tahun 2018 cryptocurrency terus menurun, permintaan untuk chip grafik juga menurun, dan begitu juga pendapatan syarikat. Akibatnya Nvidia menutup departemen untuk pengembangan GPU dan berhenti memberikan informasi mengenai pendapatan dari mereka dalam perenggan yang terpisah, sehingga hanya mengungkapkan data di "Lain-lain". Dalam keadaan seperti itu, para pelabur memutuskan untuk mengunci keuntungan, dan harga saham jatuh ke 130 USD.

Harga GPU Turun

Pada tahun 2018 harga Bitcoin turun sebanyak 85%, menjadikan perlombongan tidak menguntungkan. Akibatnya, ladang perlombongan besar menghentikan penambangan atau mula menggunakan kehangatan yang dikeluarkan oleh cip GPU untuk pemanasan bilik, air mendidih dan lain-lain. Sebagai contoh, pelombong Czech menggunakan kehangatan untuk menanam sayur-sayuran, dan sebuah syarikat Ukraine menggunakan peralatan perlombongan dalam rendering grafik awan kerana terdapat permintaan dari pembuat filem utama untuk membuat kandungannya pada peralatan grafik jarak jauh.

Pasar mengalami aliran masuk cip GPU terpakai, dan permintaan turun 75%, yang pada gilirannya menyebabkan penurunan harga peralatan perlombongan. Terdapat lebih banyak kerepek yang terkumpul di penyimpanan Nvidia, yang bermaksud penurunan harga produk barunya juga. Tahun 2019 menjadi kritikal bagi pasaran cryptocurrency: Bitcoin diperdagangkan sekitar 13,700 USD; dengan harga seperti itu, minat terhadap perlombongan dipulihkan, dan peniaga mula memperhatikan stok Nvidia dan membincangkan masa depan mereka.

Adakah Permintaan GPU Akan Melonjak?

Namun, haruskah kita mengharapkan saham menguji maksimum sekali lagi dalam keadaan semasa? Pada pendapat saya, keadaan telah berubah sepenuhnya. Syarikat perlombongan besar yang dihentikan hanya akan memulakan kerja; mereka tidak memerlukan peralatan baru, jadi permintaan untuk kad grafik akan tetap minimum. Seterusnya, mari kita bayangkan bahawa terdapat, 100,000 pelombong pada tahun 2018. Mereka semua dilengkapi dengan kad grafik; harga Bitcoin jatuh, pendapatan dari perlombongan mulai jatuh dengan sewajarnya, jadi pelombong sama ada menjual pemproses mereka atau mula menggunakannya untuk tujuan lain.

GPU tidak habis, masih ada di pasaran, dan sekiranya permintaan untuk mereka meningkat, mereka akan cukup untuk memuaskannya. Lebih-lebih lagi, selagi jumlah pelombong berkurang sejak 2018, kekurangan cip GPU hanya akan muncul jika jumlah ini pulih atau menjadi lebih besar. Pasaran cryptocurrency sekarang tidak gelisah seperti dulu, jadi agak sukar untuk menarik pelombong baru yang dapat membuat kekurangan cip grafik.

Ada kalanya Bitcoin dibincangkan oleh gembala melalui Motorolas sekolah lama; namun, sekarang ini pasaran lebih tenang. Itulah sebabnya pertumbuhan cryptocurrency tidak berkaitan secara langsung dengan pertumbuhan saham Nvidia. Malangnya, selama dua suku terakhir, Nvidia mengalami penurunan, tetapi terdapat pengaruh kuat dari pendapatan yang telah dicapai, termasuk di pasaran cryptocurrency.

S1 2019 (M)S4 2018 (M)S3 2018 (M)S2 2018 (M)S1 2018 (M)S4 2017 (M)S3 2017 (M)
permainan105595417641805172317391561
Visualisasi Profesional266293305281251254239
Pusat data634679792760701606501
Auto166163172161145132144
OEM & Lain-lain99116148116387180191
Jumlah$ 2220$ 2205$ 3181$ 3123$ 3207$ 2911$ 2636

Bagaimanapun, ada dinamika positif dalam menjual peralatan tersebut kepada pembuat kereta: khususnya, syarikat ini bekerjasama dengan sebuah institusi penyelidikan Toyota-Advanced Development dalam bidang merancang, mengajar dan menguji kereta yang dipandu sendiri. Pembangunan autopilot yang aktif di seluruh dunia mengekalkan permintaan untuk produk yang digunakan dalam bidang ini. Kemungkinan pencairan dalam hubungan antara AS dan China dapat meningkatkan permintaan syarikat China untuk kerepek yang digunakan di pusat data; namun, dalam segmen ini perdagangan tetap pulih.

Nvidia Pembelian Mellanox Technologies

Pendapatan Nvidia mungkin juga dipengaruhi oleh jangkaan pembelian Mellanox Technologies (NASDAQ: MLNX). Mellanox Technologies telah menjadi satu-satunya pengeluar peralatan untuk rangkaian berkelajuan tinggi Infiniband dan Ethernet sejak 2011. Syarikat ini menjual kad antara muka rangkaian, kabel, perisian dan litar bersepadu. Pendapatan suku tahun syarikat pada masa ini sekitar 305.0 juta USD, keuntungan bersih berjumlah 48.6 juta USD. Pengurusan Nvidia mengumumkan rancangan pembelian mereka pada bulan Mac; harganya ialah 6.9 bilion USD; namun, kerajaan China belum meminta pembelian tersebut. Hubungan positif antara AS dan China pada masa ini menjanjikan kejayaan, yang dapat menghasilkan pertumbuhan harga saham Mellanox hingga 125 USD. Ini adalah harga yang dinyatakan dalam kontrak antara dua syarikat. Fakta bahawa salah seorang pengurus Mellanox Sanghi Steve telah membeli 20,000 saham syarikat dengan harga 110 USD setiap satu memberikan alasan lain untuk memastikan bahawa pembelian akan berlaku dan harga saham akan meningkat. Ngomong-ngomong, bahagian Sanghi Steve dalam syarikat itu kini melebihi 2 juta USD.

Analisis perbandingan

Saingan utama Nvidia adalah Advanced Micro Devises (AMD) dengan harga saham 31 USD. Nvidia kelihatan terlalu mahal berbanding dengan AMD; namun, ini harus diperiksa dengan analisis perbandingan data syarikat. Kami juga akan melihat pengeluar cip memori Cina Mikron (NASDAQ: MU):

NvidiaAdvanced Micro Devicesmikron
Harga saham ($)1623140
Cap pasaran ($ B)98,5134,1543,75
Stok dalam edaran ($ M)60811011093
Keuntungan bersih ($ M)39416840
Keuntungan ($ B)2,201,274,78
EBITDA0,440,092,38
OIBDA ($ B)0,3580,0381,010
Wang Tunai Tersedia ($ B)7,801,196,68
Semua komitmen ($ B)4,313,1410,98
Aset agregat ($ B)14,024,3146,28
P / E30,77124,765,08
Terapung Pendek (%)2,1610,383,44

Dengan membandingkan ketiga-tiga syarikat ini, kita dapat melihat dengan segera bahawa AMD jauh ketinggalan berbanding rakan-rakannya dari segi kewangan; lebih-lebih lagi, pelaku pasaran menganggap stoknya terlalu mahal: indeks P / E adalah 124.76 sementara pengapungan pendek melebihi 10%. Pada masa yang sama, Micron dengan P / E pada 5.08 dianggap tidak dinilai, dan keuntungannya jauh lebih besar daripada rakan sejawatnya. Sudah tentu, harga saham bergantung pada jumlahnya yang beredar. Nvidia mempunyai stok yang paling sedikit beredar, sebab itulah harganya jauh lebih tinggi daripada stok pesaing. Terlebih lagi, Nvidia akan membeli saham dari pasaran: ia dirancang untuk membelanjakan 7.94 bilion USD untuk tujuan ini sehingga 2022.

Sekiranya Nvidia meningkatkan jumlah stok yang beredar hingga 1,100 juta stok (yang jumlahnya kira-kira jumlah stok yang dimiliki oleh dua syarikat lain), harga saham akan turun menjadi 89 USD, dan P / E akan menjadi 16.8. Sebagai contoh, P / E sektor di mana P / E berdagang, adalah 15.8. Secara keseluruhannya, kita mungkin mengatakan bahawa harga saham semasa adalah adil, iaitu harga tidak laku atau terlalu mahal. Pada bulan Ogos, syarikat akan membuat laporan pada suku ke-2 tahun 2019; jangkaan pertumbuhan pendapatan adalah 2.55 bilion USD iaitu 330 juta USD lebih banyak berbanding suku sebelumnya. Faktor bermusim tidak mempengaruhi Nvidia dengan ketara, itulah sebabnya, sekiranya ramalan tersebut benar, harga saham akan meningkat juga.

Analisis Teknikal Saham Nvidia

Pada kerangka waktu harian, harga diniagakan di bawah 200-Moving Average yang menunjukkan penurunan harga berikut hingga 130 USD. Sekiranya harga menembusi sokongan ini juga, ia mungkin turun serendah 95 USD. Pada minimum tempatan yang dicapai pada bulan Mac, jumlahnya tidak meningkat. Keadaan ini menunjukkan minat pelabur terhadap saham yang sangat sederhana, sebab itulah harga mereka akan segera menguji garis sokongan ini.

Walau bagaimanapun, laporan positif dapat mengubah carta secara mendadak. Penembusan sekitar 165 USD akan menjadi isyarat pertama kenaikan seterusnya. Kemudian saham Nvidia akan menemui rintangan yang lebih serius sekitar 194-200 USD. Hanya hasil kewangan yang baik dan pembelian Mellanox yang berjaya akan membuat pelabur meningkatkan permintaan saham, yang pada gilirannya akan menaikkan harga di atas 200 USD. Dalam kes ini, gol seterusnya adalah perlawanan pada 260 USD.

Buka Akaun Dagangan




Komen-komen

Artikel sebelumnya

Berita Teratas Minggu Lalu

Minggu pertama bulan Julai ternyata agak sunyi untuk pasaran modal: akhir bulan Jun terlalu sibuk bagi para pelabur. Walau bagaimanapun, pelaku pasaran mendapat ruang untuk bergerak walaupun dalam suasana yang tenang.

Artikel seterusnya

Bagaimana Menggunakan MetaTrader 5 (MT5)? Panduan Peniaga

MetaTrader 5 dikeluarkan pada tahun 2010. Ini bertujuan untuk menjalankan operasi perdagangan di pasaran kewangan yang berbeza. Program ini adalah versi MetaTrader 4 yang diperbaharui dan diperbaiki, terminal yang sangat terkenal, yang sangat popular di kalangan peniaga.