Cara menjana wang di IPO

Bagaimana Menjana Wang di IPO?

Views: 62 views
Waktu membaca: 10 minit



Apa itu IPO

IPO bermaksud Penawaran Awal Permulaan saham syarikat penerbit di pasaran saham. Dengan kata lain, melalui IPO syarikat memasuki pasaran modal, di mana sesiapa sahaja boleh menjadi pelabur mereka setelah membeli saham mereka. IPO dapat dilakukan dengan mengeluarkan stok tambahan atau dengan menjual stok yang sudah ada.

Matlamat IPO

Menarik dana baru ke syarikat selalu dianggap sebagai matlamat utama IPO; namun, kadang-kadang yang terakhir dilakukan oleh penerbit yang tidak memerlukan dana tambahan. Dalam hal ini IPO dimaksudkan untuk pelabur yang ada untuk mendapatkan wang. Pemegang saham juga boleh menjual di pasaran sekunder, tetapi itu memerlukan kompromi dengan pembeli dengan harga yang optimum. Sebaliknya, menjual saham di pasaran memungkinkan untuk menetapkan harga pasaran saham, meningkatkan kecairannya; sekiranya penerbit tidak memerlukan dana tambahan, harga saham biasanya lebih tinggi daripada di pasaran sekunder.

Kelebihan IPO

IPO juga membantu menarik profesional kelas tinggi ke syarikat itu, yang penting untuk pengembangannya; apa lagi, penerbit mendapat peluang untuk memberi ganjaran kepada pakar terkemuka dengan pilihan, meningkatkan motivasi. Publisiti menunjukkan penyingkapan semua maklumat mengenai syarikat, jadi boleh dikatakan IPO meningkatkan kepercayaan pelabur.

Fakta penting lain ialah penerbit dapat menggunakan stoknya sebagai alat pembayaran sekiranya berlaku pengambilalihan atau penggabungan dengan syarikat lain; ia juga dapat mengeluarkan stok tambahan. Secara keseluruhan, selagi syarikat itu menarik minat pelabur, syarikat itu hampir dapat "mencetak wang" dan menarik dana untuk keperluannya tanpa mengambil pinjaman yang mesti dibayar balik.

Kelebihan IPO lain ialah ketersediaan dana tanpa had, yang dapat menarik dan digunakan oleh syarikat untuk pengembangannya.

Kekurangan IPO

Sebarang pingat mempunyai sisi lain. Dalam kes kami, IPO memerlukan komitmen untuk mendedahkan maklumat lengkap mengenai syarikat tersebut. Lebih-lebih lagi, jika semasa IPO terdapat lebih dari 50% saham yang dilemparkan ke pasaran, pemilik awal berisiko kehilangan kawalan terhadap penerbit. Perbelanjaan baru muncul, seperti yang dikeluarkan dengan memberikan maklumat mengenai aktiviti syarikat kepada pihak berkuasa pengawalseliaan dan pelabur, atau dengan prosedur IPO itu sendiri; dan sekiranya berlaku kegagalan, semua perbelanjaan harus dibayar oleh penerbit semata-mata. Secara perspektif, penurunan harga saham boleh menyebabkan tindakan kelas dikenakan oleh para pelabur yang mungkin menuduh pihak pengurusan memberikan maklumat palsu atau salah menafsirkan maklumat yang ada. Kenyataan pasaran kadangkala menjadikan saham syarikat yang berjaya jatuh harga hanya kerana indeks bursa saham merosot; hasilnya, harga saham tidak selalu sesuai dengan kedudukan syarikat semasa di pasaran.

Jenis IPO

Terdapat dua cara untuk memasuki pasaran. Yang pertama menunjukkan tarikan perkhidmatan ejen; syarikat menandatangani kontrak dengan penjamin jamin yang akan menyiapkan IPO. Cara kedua adalah penyenaraian langsung yang bermaksud bahawa syarikat menyediakan IPO sendiri. Cara mana yang harus dipilih adalah untuk dikeluarkan oleh penerbit.

Penyenaraian langsung tidak begitu popular kerana menimbulkan risiko tertentu bagi pemegang saham semasa, dan kerana stok baru tidak dikeluarkan semasa penyenaraian langsung. Dalam kes ini syarikat menjual stok yang sudah ada.

Pertama, mari kita lihat IPO tradisional, iaitu yang dilakukan dengan bantuan penaja jamin.

Pengunderaitan

Pengunderaitan di pasaran saham adalah perkhidmatan pelepasan saham dan penempatan awam di pasaran, yang disediakan oleh organisasi kewangan. Organisasi seperti itu disebut penaja jamin; selalunya mereka adalah bank dan syarikat insurans.

Jenis kontrak antara penerbit dan penaja jamin

Bersedia untuk IPO, syarikat harus memutuskan, siapa yang akan disewa sebagai penjamin emisi, dan jenis kontrak apa yang akan mereka tandatangani.

Terdapat dua jenis kontrak:

  1. Yang pertama dipanggil Firm Commitment. Penaja jamin menanggung semua risiko yang berkaitan dengan IPO. Syarikat menjual stoknya kepada pengunderaitan dengan harga yang diremehkan, mendapat wangnya dan menonton IPO. Tugas pengunderaitan adalah menjual saham di pasaran dengan harga setinggi mungkin dan memperoleh keuntungan. Sekiranya berlaku kegagalan, syarikat yang mengalami kerugian akan menjadi pengunderaitan kerana syarikat telah menerima wangnya.
  2. Jenis kontrak kedua dipanggil Usaha Terbaik. Dalam kes ini, penerbit meletakkan sejumlah stok di pasaran, dan kejayaan bergantung pada sama ada pelabur akan membelinya atau tidak; jika permintaan berubah rendah, harganya akan mulai jatuh, dan syarikat akan gagal menarik jumlah yang diharapkan. IPO akan disebut kegagalan, dan bayaran penempatan akan memakan sebahagian besar dana yang diperoleh oleh penjualan saham. Penaja jamin tidak bertanggungjawab terhadap jumlah stok yang dijual di pasaran.

Untuk memilih saham mana yang akan dibuat pada IPO, pelabur harus melihat penaja jamin syarikat.

Sekiranya syarikat itu terkenal dan berdaya saing, penaja jamin mungkin memperjuangkan hak untuk meletakkan stoknya di pasaran. Dalam kes ini, penerbit akan mengambil jamin penjamin terbesar dan paling popular, seperti Morgan Stanley, Citigroup, Goldman Sachs dan bank-bank lain. Satu syarikat boleh mempunyai beberapa penaja jamin. Sekiranya syarikat yang tidak dikenali memasuki pasaran, secara semula jadi, ia tidak mampu mendapatkan perkhidmatan penaja jamin utama, jadi pilihannya akan jauh lebih sederhana; risiko kegagalan akan jauh lebih tinggi, kerana minat pelabur mungkin minimum.

Penyenaraian langsung

Sekiranya terdapat cara tradisional untuk memasuki pasaran, penerbit mengupah profesional yang menggunakan diri untuk menyiapkan kertas dan iklan, menarik pelabur, sementara penerbit harus membayar untuk perkhidmatan pakar dan menonton perdagangan. Penyenaraian langsung bermaksud bahawa syarikat melakukan semua persiapannya sendiri. Perbelanjaannya akan menjadi 3-4 kali lebih sedikit, tetapi penyediaannya mungkin memakan masa lebih lama. Setelah menjual saham di pasaran syarikat mendapat kelebihan yang sama seperti selepas penempatan tradisional. Perbezaannya ialah syarikat tidak mengeluarkan saham baru, oleh itu, tidak menarik dana.

Risiko penyenaraian langsung

Salah satu tujuan utama IPO adalah menarik dana awam, yang tidak berlaku sekiranya terdapat penyenaraian langsung. Kemudian timbul persoalan: mengapa syarikat yang tidak memerlukan dana tambahan menjalani IPO?

Selepas krisis tahun 2008, pemerintah negara-negara terkemuka memulakan dasar pelonggaran Kuantitatif; ini membawa kepada peningkatan jumlah wang yang beredar di pasaran; jumlah wang pelabur meningkat dengan sewajarnya. Oleh itu, sukar bagi syarikat untuk menarik dana swasta untuk pembangunan, dan ada sedikit alasan untuk IPO.

Sebagai contoh, Teknologi Slack (NYSE: KERJA) yang memasuki pasaran melalui penyenaraian langsung pada bulan Jun 2019, memiliki sekitar 900 juta USD dana percuma dan tidak memerlukan wang. Di sini tujuannya adalah untuk meningkatkan kecairan saham dan menjualnya pada harga pasar, sesuai dengan keinginan pemegang saham; selagi syarikat itu stabil dari segi kewangan, ia tidak takut risiko penyenaraian langsung, yang pasti ada.

Pertama, semasa penyenaraian langsung tidak ada tempoh Penguncian, yang bermaksud pelabur mempunyai hak untuk menjual saham pada hari pertama perdagangan. Tempoh penguncian ditetapkan oleh syarikat selama 90 hingga 180 hari agar para pelabur tidak menurunkan harga saham dengan menjual.

Sekiranya IPO standard, pelabur boleh membeli saham sebelum IPO dengan potongan harga. Menetapkan tempoh Penguncian, syarikat memastikan bahawa pelabur yang tidak bertanggungjawab tidak akan membeli sejumlah besar stok sebelum IPO dan menjualnya dengan segera, sehingga menimbulkan penurunan harga yang serius dan kegagalan IPO.

Risiko lain adalah pertumbuhan turun naik, kerana minat pelabur diuji tepat di pasaran. Sekiranya IPO biasa, pengunderait akan mengkaji kepentingan syarikat terlebih dahulu dan membentuk harga saham dengan sewajarnya; sekiranya terdapat penyenaraian langsung, harga dibentuk berdasarkan maklumat mengenai tawar-menawar di pasaran sekunder. Lebih-lebih lagi, pengunderait bertindak sebagai pembeli saham sekiranya harganya mulai menurun. Tindakan mereka jelas kelihatan pada grafik sebagai sokongan pada tahap tertentu, mengembalikan permintaan dan harga saham.

terapi stoke

Pasti, ada pengecualian. Demikianlah IPO Facebook: tekanan terhadap saham begitu kuat sehingga pengunderaitan kehabisan sumber, dan harga saham menurun sebanyak 50% berbanding harga IPO awal.

Road Show

Walaupun penyenaraian langsung sama sekali tidak biasa, ia juga tidak biasa. Jadi, salah satu cara utama untuk menjana keuntungan dari IPO bagi peniaga biasa adalah pertumbuhan harga saham, kerana dalam hal IPO tradisional ada jangka waktu Penguncian, dan tidak ada peluang untuk memperoleh keuntungan pada penurunan harga. Sebaliknya, penyenaraian langsung dipilih oleh syarikat yang kuat, jadi mungkin berisiko menjual stoknya.

Terdapat dua cara untuk memperoleh keuntungan dari kenaikan harga saham:

  1. Cara pertama dan paling mudah adalah membeli stok pada hari IPO, tidak kira jenis IPO yang dipilih syarikat.
  2. Cara kedua menyiratkan pembelian semasa Road Show, iaitu tempoh persiapan untuk IPO ketika pengunderaitan aktif.

Road Show bermaksud satu siri pertemuan dengan bakal pelabur dan penganalisis di negara-negara dengan pasaran saham yang maju. Penaja jamin mengiklankan penerbit melalui persembahan yang disediakan, bercakap mengenai keadaan kewangan penerbit dan perspektif pengembangan. Selain itu, penaja jamin melibatkan media massa dalam pengiklanan, menarik perhatian sebanyak mungkin, berharap agar para pelabur berminat dan para penganalisis memberikan cadangan yang baik.

Cara menjana wang di IPO

Semasa Road Show, para pelabur ditawarkan saham dengan harga potongan, yang kelihatan menggoda, terutama jika syarikat itu besar. Seorang peniaga biasa, yang mempunyai 10-50 ribu USD di akaun mereka, tidak mampu membeli saham secara langsung dari pengunderaitan kerana yang terakhir bekerja dengan para pelabur yang memiliki lebih dari 1 juta USD pada akaun mereka. Itulah sebabnya ada syarikat ejen yang mengumpulkan permohonan para pelabur, yang bersedia untuk saham syarikat melalui IPO, dan kemudian membuat permohonan kepada penjamin emiten dengan nama mereka sendiri. Namun, ini hanya dalam teori, kerana dalam praktiknya penjamin emisi tidak selalu memenuhi aplikasi tersebut, menjual, katakan, 70% dari 100 ribu stok yang diminta.

Itulah sebabnya cara pertama menjana IPO adalah membeli stok sebelum tawaran.

Sekiranya atas sebab tertentu anda tidak berjaya membeli stok sebelum penempatan, atau anda tidak mahu melakukannya kerana tempoh Penguncian, anda selalu dapat melakukannya pada hari IPO.

Pada minggu terakhir 7 Jun, penerbit menjalankan IPO di NASDAQ, dan hanya 2 dari mereka yang menutup sesi dengan kerugian pada hari pertama perdagangan; stok 1 syarikat berhenti pada tahap pembukaan, sementara stok baki 4 penerbit mengembalikan keuntungan ekuiti dari 0.5% hingga 35%.

Oleh itu, walaupun pembelian saham yang "buta" dapat memberi keuntungan kepada anda pada hari IPO; namun, masih wajar untuk menganalisis sumber maklumat terbuka mengenai syarikat tersebut. Terutama penting ialah penaja jamin penerbit: semakin besar dan terkenal penaja jamin, semakin tinggi kemungkinan IPO berjaya. Jumlah keuntungan bersih juga penting: tidak jarang syarikat besar memasuki pasaran tanpa keuntungan bersih dan tidak membayar dividen. Satu-satunya sumber pendapatan mereka adalah pertumbuhan harga saham, yang boleh menghalang minat pelabur terhadap syarikat.

Juga, jumlah stok yang dirancang untuk penawaran dapat mempengaruhi kejayaan IPO. Sebilangan besar stok yang ditawarkan dapat menurunkan harganya pada hari pertama perdagangan. Jumlah stok harus setanding dengan jumlah stok syarikat serupa yang sudah ada di pasaran dalam segmen yang sama.

IPO

Jadi, cara kedua untuk menjana keuntungan di IPO adalah membeli stok pada hari IPO.

Pelabur yang telah membeli saham semasa Road Show tidak dapat menjualnya semasa IPO; jadi, mereka menjadi pelabur jangka panjang yang wajib menyimpan stok dalam portfolio mereka selama beberapa bulan. Penaja jamin bekerja dengan pelabur yang mempunyai pelaburan lebih dari 1 juta USD dan, oleh itu, boleh disebut sebagai pemain pasaran yang berpengalaman; jika mereka membeli saham tertentu tanpa mengira tempoh Penguncian, adalah bijak bagi pelabur biasa untuk mempertimbangkan membeli saham syarikat yang sama dan menyimpannya dalam portfolio mereka selama beberapa bulan. Sudah tentu, masih perlu untuk menganalisis maklumat mengenai penerbit: pengunderaitan, keadaan kewangan dan perspektifnya. Petunjuk tidak langsung yang paling mudah untuk dianalisis adalah harga permulaan IPO.

Sebagai contoh, 23 syarikat menjalankan IPO pada bulan Mei; hanya 8 daripadanya menunjukkan pulangan negatif terhadap ekuiti, dengan hanya satu syarikat daripada 8 yang mempunyai harga IPO lebih dari 20 USD.

SyarikatHarga IPO (USD)Penilaian (juta USD)Pulangan ke atas ekuiti (%)
Red River Bancshares Inc (RRBI)45.0027.0-12
Uber Technologies Inc (UBER)45.008100.0+4,7
Parsons Corp (PSN)27.00500.0+26
Beyond Meat Inc (BYND)25.00218.8+371
Axcella Health Inc (AXLA)20.0071.4+48
South Plains Financial Inc (SPFI)17.5059.20
Cortexyme Inc (CRTX)17.0075.0+105
Mayville Engineering Co Inc (MEC)17.00106.3-14
Kopi Luckin (LK)17.00510.0-26
TransMedics Group Inc (TMDX)16.0091.0+27
Sciplay Corp (SCPL)16.00352.0-28
Fastly Inc (FSLY)16.00180.00
NextCure Inc (NXTC)15.0075.0+8
Milestone Pharmaceuticals Inc (MIST)15.0075.0+25
Avantor Inc (AVTR)14.002900.0+24
Bicycle Therapeutics Ltd (BCYC)14.0060.7-40
So-Young International Inc (SY)13.80179.40
Yunji Inc (YJ)11.00148.5-23
Sonim Technologies Inc (SONM)11.0039.3+14
Trevi Therapeutics Inc (TRVI)10.0046.7-20
Trevi Therapeutics Inc (TRVI)10.0040.0+14
Ideaya Biosciences Inc (IDYA)10.0050.0-41
Rattler Midstream LP (RTLR)10.00333.3+11
JUMLAH pulangan ekuiti +474

Oleh itu, setelah membeli saham pada bulan Mei dengan harga IPO lebih dari 20 USD, seseorang dapat memperoleh keuntungan sebanyak 437.7% dari pengembalian ekuiti.

Sudah tentu, terdapat syarikat seperti Beyond Meat Inc (BYND) yang sahamnya menghasilkan keuntungan besar; namun, ini hanyalah pujian yang baik bagi mereka yang menggunakan IPO untuk menjana wang.

Harga saham di luar Daging

Tahun lalu sebuah syarikat Kanada Tilray (NASDAQ: TLRY) menunjukkan pulangan ekuiti yang lebih tinggi. Dalam satu bulan harga sahamnya meningkat dari 23 USD menjadi 300 USD, menghasilkan pulangan lebih dari 1,200%.

Harga saham Tilray inc

Ringkasan

IPO memberi peluang kepada pelabur individu untuk mengambil bahagian dalam masa depan syarikat dan memperoleh keuntungan daripadanya. Semuanya bergantung pada pilihan syarikat yang tepat: apabila selesai, pelabur hanya perlu memutuskan jenis dan jangka masa pelaburan. Menurut statistik, syarikat yang mengupah penaja jamin terkenal, mempunyai perspektif pembangunan yang baik, menunjukkan hasil kewangan yang memberangsangkan dan menetapkan harga IPO yang tinggi, kemungkinan besar akan menghasilkan pulangan ekuiti yang positif. Dalam beberapa kes, pelaburan menghasilkan untung super, tetapi hanya tersedia untuk pemegang saham yang mengambil bahagian dalam IPO.

Buka Akaun Dagangan




Komen-komen

Artikel sebelumnya

Berita Teratas Minggu Ini: Rizab Persekutuan, Bitcoin dan Beberapa Statistik

Berita Teratas Minggu Ini: Rizab Persekutuan, Bitcoin dan Beberapa Statistik

Artikel seterusnya

Untuk apa kita memerlukan VPS? Dan Cara Menyiapkannya untuk Dagangan

Mana-mana peniaga mesti menghadapi keperluan untuk melancarkan dan menguji penasihat pakar baru. Pasaran pertukaran forex berfungsi 24 jam sehari, 5 hari seminggu; namun, ujian mungkin bermasalah jika komputer utama dihuni atau tidak mungkin membiarkannya berfungsi dalam jangka masa yang lama.