Pertumbuhan_Pendapatan_Nilai saham

Pelaburan Jangka Panjang: Bagaimana Memilih Saham?

Views: 35 views
Waktu membaca: 7 minit



Mana-mana peniaga yang telah memutuskan untuk berhenti perdagangan intraday, menghadapi persoalan: kriteria apa yang harus digunakan untuk memilih saham untuk pelaburan jangka panjang dan apa yang perlu diberi perhatian terlebih dahulu. Dalam kes ini, pedagang harus bermula dari yang paling sederhana - lihat indeks-indeks yang muncul di internet terlebih dahulu dan tersedia untuk setiap pelabur yang tidak ingin masuk ke dalam terperinci.

Berikut adalah contoh gambaran keseluruhan syarikat dari laman web.

pendapatan penerbit, pendapatan sesaham (tahun ke tahun), hasil dividen

Yaitu apa yang kita lihat adalah maklumat utama mengenai syarikat: pendapatan penerbit, pendapatan sesaham (tahun ke tahun), hasil dividen. Sebelum melabur dalam jangka panjang, sangat penting untuk membuat keputusan mengenai jenis pendapatan yang anda rancangkan untuk memperoleh hasil pelaburan anda; yang boleh dibahagikan kepada tiga kumpulan:

Hasil dividen

Jenis analisis yang paling mudah adalah mencari saham dengan hasil dividen yang baik, yang dicerminkan walaupun dalam gambaran keseluruhan syarikat, iaitu tidak perlu mendalami maklumat kewangan syarikat. Melangkah ke jalan ini, pelabur sudah dapat mengira keuntungan yang mungkin, dengan mengingat data sebelumnya mengenai pembayaran dividen, dan memilih syarikat yang memuaskannya. Terdapat risiko bahawa saham penerbit terpilih akan turun harga, tetapi sekiranya syarikat pelaburan jangka panjang membayar dividen yang baik stabil secara finansial, dan dalam keadaan terburuk, saham mereka berdagang dalam kisaran, atau harga saham jatuh bersama dengan penurunan indeks saham, iaitu hampir semua saham yang berdagang di pasaran jatuh pada harga. Dengan menggunakan taktik seperti itu, anda boleh menunggu masa sukar di pasaran berlalu, sementara deposit anda bertambah setiap tahun; dan sekiranya stok bertambah harganya, anda akan mendapat pendapatan tambahan yang mungkin melebihi jumlah pelaburan anda beberapa kali.

Contohnya, syarikat pelaburan terbesar di dunia BlackRock (NYSE: BLK), menguruskan lebih dari 6.5 trilion USD, kini membayar dividen 12.02 USD per saham, iaitu 2.5% Y / Y; pulangannya tidak begitu besar, tetapi syarikat membayar dividen secara berkala, dan selama 10 tahun terakhir harga sahamnya meningkat 10 kali ganda.

Blackrock Inc.

Anda juga boleh memilih beberapa strategi dengan dividen. Sebagai contoh, anda boleh merangkumi portfolio syarikat anda yang paling banyak membelanjakan wang untuk membayar dividen. Pembayaran sedemikian mengurangkan permodalan syarikat, dan wang ini tidak mengambil bahagian dalam pengembangan penerbit selanjutnya; jadi, kita mungkin mengatakan bahawa hanya syarikat yang stabil dari segi kewangan yang dapat memperoleh dividen yang tinggi, yang bermaksud ada kemungkinan besar saham mereka akan meningkat harganya. Di bawah ini anda dapat melihat contoh syarikat yang mengeluarkan wang paling banyak untuk dividen:

Harga setiap stok, USDDividen dibayar setiap tahun, bilion USDPulangan stok selama 10 tahun,%
Royal Dutch Shell (NYSE: RDS.A)63.5015.67513
Microsoft Corp (NASDAQ: MSFT)140.0013.81700
Exxon Mobil (NYSE: XOM)140.0013.81700
Apple Inc. (NASDAQ: AAPL)208.0013.71600
AT&T Inc. (NYSE: T)33.0013.4122

Seperti yang anda lihat, tidak ada saham yang menunjukkan keuntungan negatif selama 10 tahun terakhir, sementara beberapa saham menunjukkan keuntungan lebih dari 100%. Maklumat ini menunjukkan bahawa anda tidak boleh bergantung hanya pada satu syarikat kerana ini meningkatkan kemungkinan pilihan yang salah; apa lagi, force majeure yang boleh merosakkan perniagaan satu syarikat juga harus diambil kira; itulah sebabnya portfolio anda harus terdiri daripada sekuriti dan sektor ekonomi yang berbeza.

Cara kedua adalah memilih syarikat dengan peratusan hasil dividen yang tinggi. Namun, pendekatan ini lebih berisiko kerana ada kemungkinan membeli saham syarikat yang akan muflis pada masa akan datang; jadi, anda harus mengkaji dinamika pembayaran, untuk berapa lama syarikat membayar dividen, berapa kerap ia membayar dan bagaimana reaksi saham terhadap pembayaran.

Sebagai contoh, terdapat penerbit dengan hasil dividen lebih daripada 85%, tetapi harga saham telah menurun selama 3 tahun terakhir, dan syarikat itu sendiri mengalami kerugian berterusan. Dalam situasi seperti ini, kita dapat menyimpulkan bahawa pemegang saham sebelumnya mengambil bahagian yang lebih besar dari keuntungan syarikat, menghalangnya daripada melabur dalam pengembangannya.

Komunikasi LSC

Itulah sebabnya dividen yang sangat tinggi dapat merosakkan kerja jangka panjang penerbit, dan dalam situasi seperti itu, hasil dividen tidak akan menutup kerugian yang disebabkan oleh penurunan saham.

Bagaimanapun, kita boleh pergi lebih sederhana dan memperhatikan hasil dividen yang lebih rendah dan keuntungan bersih penerbit. Contohnya, yang terkenal Ford (NYSE: F) membelanjakan kira-kira 3 bilion USD untuk dividen, keuntungan mereka adalah 5.9% Y / Y, tetapi setelah semua pembayaran, syarikat masih mempunyai keuntungan bersih lebih dari 1 bilion USD, yang mungkin dibelanjakan untuk pengembangan selanjutnya; apa lagi, sahamnya kini diperdagangkan pada minimum 10 tahun, yang menjadikannya menarik bagi para pelabur. Secara keseluruhan, dividen yang besar (dibandingkan dengan saingan syarikat) dan kehadiran keuntungan bersih mungkin menjadi sumber maklumat yang lebih dipercayai dalam mencari stok yang sesuai untuk portfolio jangka panjang daripada hanya keuntungan tinggi.

Syarikat yang dinilai rendah

Satu lagi kaedah perdagangan yang cekap adalah mencari syarikat yang dinilai rendah oleh pelabur, terutama pada masa pasaran berkembang. Terdapat kriteria tertentu untuk menentukan bahawa stok penerbit dinilai rendah; malangnya, ini tidak bermaksud bahawa stok akan segera meningkat harganya, hanya kerana ia memerlukan pelaku pasaran lain memperhatikan saham-saham ini dan membelinya dengan pasti, jika tidak, permintaan akan menyebabkan penurunan harga.

Di satu pihak, pasaran sangat sederhana: jika terdapat permintaan yang meningkat, stok akan meningkat; sekiranya bekalan meningkat, stok akan jatuh. Sekiranya anda berjaya mencari syarikat yang sahamnya harganya mahal beberapa kali ganda, pada pendapat anda, itu tidak semestinya membawa kepada pertumbuhan mereka sehingga pendapat pelabur lain sesuai dengan syarikat anda. Dalam kes ini terdapat cadangan penganalisis, penerbitan agensi penarafan, ramalan pengurusan syarikat - semuanya bertujuan untuk menarik perhatian pelabur terhadap saham yang mereka anggap tidak dinilai; pada masa yang sama, definisi keadaan yang dinilai rendah mungkin berbeza. Perkembangan teknologi baru telah meningkatkan pencarian stok sedemikian. Pada masa ini, di pasaran terdapat banyak algoritma yang mengira pekali syarikat untuk mencari stok yang tidak dinilai; jadi, jika anda berjaya mencarinya terlebih dahulu, anda tidak perlu menunggu lama.

Dalam kes kami, mari kita lihat contoh mudah mencari saham seperti itu, khususnya, analisis perbandingan syarikat pesaing. Di dalam artikel baru-baru mengenai Nvidia (NASDAQ: NVDA). Saya membandingkan 3 syarikat, dan stok salah satu daripadanya ternyata kurang dinilai dalam hampir semua aspek; ini adalah Micron (NYSE: MU).

NvidiaAdvanced Micro Devicesmikron
Harga stok, USD1623140
Permodalan, bilion USD98.5134.1543.75
Stok di pasaran, juta USD60811011093
Keuntungan bersih, juta USD39416840
Pendapatan, bilion USD2.21.274.78
EBITDA0.440.092.38
Pendapatan operasi, bilion USD0.3580.0381.01
Wang tunai yang ada, bilion USD7.81.196.68
Aset agregat, bilion USD14.024.3146.28
P / E30.77124.765.08
Terapung Pendek,%2.1610.383.44

Analisis dilakukan pada 9 Julai; sejak itu harga saham Micron telah meningkat sebanyak 20%; indeks akhir yang mendefinisikan syarikat sebagai undervalued, adalah pekali P / E, yang terendah dalam keadaan sekarang. Pada masa yang sama, keuntungan dan pendapatan bersih adalah yang tertinggi; akhirnya, indeks Short Float menunjukkan sebilangan kecil dari mereka yang ingin memperoleh keuntungan dari penurunan harga saham.

Di sini pemikiran mungkin muncul bahawa jika pekali P / E dapat membantu mencari stok yang tidak dinilai, ia juga dapat membantu menemukan perdagangan tersebut sangat tinggi. Baiklah, prinsip ini harus berfungsi secara teori, tetapi dalam praktiknya sebaliknya.

Terdapat syarikat-syarikat yang menjanjikan yang baru memulakan pembangunan mereka, dan pada awalnya mereka menarik banyak wang untuk meningkatkan pengeluaran atau melabur dalam penyelidikan baru; Oleh kerana itu, P / E hampir menjadi sifar, sementara stoknya mungkin berharga 200-300 USD. Contoh mudah: Tesla (NASDAQ: TSLA) mempunyai P / E 0, tetapi stoknya berharga 220 USD, sementara Short Float lebih dari 31%, yang merupakan peratusan yang sangat tinggi untuk posisi pendek di saham.

Tesla P / E dan harga saham

Tesla selalu mempunyai P / E pada 0, yang tidak menghalang sahamnya berkembang dari 27 menjadi 360 USD, dan pendek, memperhatikan hutang syarikat, membuka posisi jual dan akhirnya kehilangan sekitar 5 miliar USD. Mereka terlepas kenyataan bahawa syarikat itu bekerja dengan teknologi baru yang tidak tersedia untuk pembuat kereta lain dan, pada dasarnya, adalah syarikat yang sangat menjanjikan yang disahkan oleh permintaan tinggi untuk elektrokar, melebihi permintaan.

Itulah sebabnya pendekatan ketiga untuk pelaburan adalah menerima pendapatan dari saham syarikat yang menjanjikan.

Syarikat dengan potensi pertumbuhan yang tinggi

Penerbit yang paling menjanjikan adalah syarikat muda yang baru mula mengambil tempat di pasaran; baru-baru ini, mereka paling kerap berada di sektor teknologi, dan juga bioteknologi; stok mereka selalu menjanjikan kerana kedudukannya bergantung pada penemuan beberapa ubat untuk penyakit yang hampir tidak dapat disembuhkan, yang dapat segera mengubah syarikat itu dari kerugian dan tidak menarik bagi sesiapa pun menjadi syarikat yang menguntungkan dan menjanjikan.

Contoh terang di sini ialah Viagra, ubat yang diciptakan oleh Pfizer (NYSE: PFE). Penyelidikan klinikal Viagra bermula pada tahun 1993, dan ia mula dijual pada tahun 1998, namun, maklumat mengenai penyelidikan dan tujuan ubat itu diketahui sebelum Viagra memasuki pasar. Hasilnya, syarikat memperoleh pandangan perspektif yang menjadikan stoknya meningkat lebih dari 900%; namun, ketika Viagra mula dijual, pertumbuhannya hampir berhenti. Di sini kita melihat karya prinsip: beli berdasarkan khabar angin, jual berdasarkan fakta.

Pfizer

Ringkasan

Di pasaran tidak ada kaedah kerja 100% yang memberitahu anda bahawa stok syarikat akan berkembang dalam masa terdekat, kerana harganya dipengaruhi oleh banyak faktor, yang paling tidak dapat diramalkan adalah faktor manusia: sesetengah orang akan melabur wang di syarikat yang mereka anggap menjanjikan, sementara yang lain akan membeli hanya kerana yang pertama melakukannya, tidak kira sama ada betul atau tidak.

Ini seperti ketika penyanyi mempunyai puluhan lagu tetapi hanya satu yang membuatnya popular, melaluinya sangat sederhana dan membosankan dari sudut pandang pakar. Begitu juga dengan pasaran saham: beberapa saham roket langit tidak mempunyai nilai nyata, sementara syarikat lain menjana keuntungan, tetapi pasaran tidak peduli. Itulah sebabnya pelaburan jangka panjang memerlukan matlamat yang jelas. Kemudian anda boleh memilih salah satu pilihan dari artikel ini untuk mendapatkan sekuriti yang berpotensi untuk dibeli; tentu saja, perdagangan orang dalam tidak boleh diabaikan, yang bermaksud bahawa anda berjaya mendapatkan maklumat lebih awal daripada peniaga lain, tetapi ini adalah cerita yang berbeza.

Buka Akaun Dagangan




Komen-komen

Artikel sebelumnya

Apa itu Margin Call dan Stop Out?

Bermain di pasaran pertukaran, termasuk Forex, seorang peniaga pasti akan menemui fenomena seperti Margin Call dan Stop Out. Pada mulanya mereka seolah-olah sinonim tetapi sebenarnya maksudnya sama sekali berbeza. Mari kita melihat syaratnya dengan lebih dekat.

Artikel seterusnya

Seminggu di Pasaran: ECB Tidak Sedia Bertindak; UK Bersedia Untuk Brexit Tegar

Mesyuarat Bank Pusat Eropah pada bulan Julai, Perdana Menteri Britain yang baru adalah penyokong Brexit "tegar", penurunan PDB AS, rekod pemecahan untung bersih Twitter, dan syarikat gergasi Internet AS sedang disiasat antara berita utama minggu lalu.